אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

עלות תחזוקת הבית. צריכת החשמל

צפיות: 1272

מאי 2017

 

צריכת החשמל היא חלק מעלות תחזוקת הבית שלכם. האם אתם יודעים כמה עולה לכם צריכת החשמל בכל רגע נתון?האם זה מעניין אתכם? האם זה משנה?

יש אנשים שזה ממש לא משנה להם כמה הם צריכים לשלם עבור צריכת החשמל החודשית.

 

 

אמר לי שכן אחד:  "במקום לצמצם את ההוצאות, אני חושב איך אוכל להגדיל את ההכנסות. לא מעניין אותי כמה אור דולק וכמה זה עולה לי. אני לא נאבק בבני הבית כדי שיכבו את המזגנים או את האור".

 

זו גישה אחת, ולדעתי גישת המיעוט שאינה מתאימה לכל אחד. לא כל אחד יכול להגדיל את ההכנסות שלו כל הזמן, אם בכלל.

 

אם אתם בכל זאת מסוג האנשים שלא מעניין אותם כמה הם משלמים בחשבון החשמל שלהם, תוכלו לדלג על הטור הזה.  

 

ולענייננו:

 

האם ניתן בכלל לצמצם בהוצאות החשמל?האם חישבתם או בדקתם מהי עלות החשמל של מכשירים שנמצאים ב stand by (מכשירים שניתן להפעיל ולכבות אותם באמצעות שלט-רחוק)? ובעיקר האם אתם צריכים שכל המכשירים שלכם יהיו במצב כזה?

 

כדי שתוכלו לדעת מהי צריכת החשמל שלכם, נספר על מכשיר שקיים כבר כמה שנים בשוק: "מונה חשמל דיגיטלי אלחוטי".

 

מה זה?

 

זהו מכשיר שמונה את צריכת החשמל (בנוסף לזה של חברת החשמל שנמצא מחוץ לבית), ומציג לכם, באמצעות צג דיגיטלי את צריכת החשמל בכל רגע נתון ואת עלות צריכת החשמל לשעה.

 

המונה מורכב משני חלקים: חלק אחד, המצוייד במשדר קטן, מותקן בלוח החשמל (סליל מסביב לכל פאזה) וחלק אחר, הצג, המונח במקום מרכזי בבית (איפה שתחליטו) ובו מקלט, המראה את צריכת החשמל.

 

ברגע שקיימת צריכת חשמל בבית, החלק שבתוך לוח החשמל מזהה את הצריכה ומשדר באופן אלחוטי את הנתונים למקלט. אם הזנתם למכשיר את המחיר לקילווואט שעה (לפי נתוני חברת החשמל, החל מ 1.1.2017 55.29 אגורות לקילוואט). המכשיר יציג לכם את עלות צריכת החשמל/לשעה בכל רגע נתון.

 

אם אתם מדליקים בשעה מסויימת את התאורה בבית, המונה יראה את עלות צריכת החשמל שלכם באותו רגע נתון, לשעת עבודה. למשל 1 ₪/לשעה. אם כיביתם חלק מהאורות, המונה יראה, למשל 0.5 ₪/לשעה.

 

האם זה הרבה?

 

לכאורה תאמרו: "מה זה חיסכון של חצי שקל לשעה? כלום". בחישוב של 7 שעות ביום בממוצע (מ 17:00 עד 24:00), עלות חיסכון בתאורה (מ 1ש"ח ל0.5 ש"ח) תגיע ל 3.5 שקלים ליממה ו-1260 ₪ בשנה.

 

כל זה לא מתייחס לעלות הצריכה של מכשירי חשמל "כבדים": מיזוג אוויר, חימום מים, מכונת כביסה, מכונת ייבוש, מדיח ומכשירים נוספים.

 

תשאלו: "מה זה מועיל לנו, אם נדע מהי צריכת החשמל, הרי לא נשב בחושך ולא נצמצם את התאורה?"

 

אכן, אין כוונה לשבת בחושך אבל תוכלו להשפיע על העלויות אם תדעו מהי צריכת חשמל של תאורה דולקת שאינה בשימוש או מכשירים שנמצאים ב"מצב הכן" (stand by).

 

האם אתם יודעים כמה אתם משלמים עבור כל המכשירים שלכם שנמצאים "במצב הכן"?

 

בבדיקה שנעשתה, כל התאורה והצרכנים האחרים כובו, ונותרו רק צרכנים שנמצאים ב"מצב הכן", כגון: מסכים, מדפסות, טלפונים, מזגנים וכד'. עלות צריכת החשמל היתה 0.40 ₪/שעה!

 

מה המשמעות?

 

עלות הצריכה של 0.40 ₪ לשעה היא לא מבוטלת: מדובר 40 אגורות כפול 24 שעות ביממה כפול 30 יום שהם 288 ₪ המשולמים לחינם, מבלי לקבל עבור סכום זה (כמעט) שום תמורה. בחישוב שנתי - מדובר על סכום של כ- 3500 ₪.

 

אי אפשר לבטל לחלוטין את "מצב הכן" של המכשירים, ולא מומלץ לנתק מהשקע מכשירים, במיוחד אם אתם משתמשים במכשירים אלו בתכיפות.

 

אבל, מצד שני, אם יש מכשירים שאתם לא משתמשים בהם בתכיפות, כדאי לכבות אותם לחלוטין או לנתק אותם מן החשמל. לדוגמא: מזגנים בעונות מעבר.

 

אין טעם שהמזגן יהיה במצב "הכן"להפעלה במהלך החודשים שלא משתמשים בו (אלא אם יש הגבלות של היצרנים).

 

 

בבדיקה שנעשתה, מסתבר, שכשמזגן מפוצל, נמצא במצב "הכן", צריכת החשמל שלו במצב זה עולה 4 אגורות (0.04 ₪) לשעה. במקרה שיש לכם כמה מזגנים מפוצלים בבית (לצורך העניין נחשב 5 מזגנים) נקבל 0.20 אגורות לשעה, שהם 4.8 ₪ ביום, שהם 144 ₪ בחודש. אם אתם לא מפעילים את המזגנים במשך כ-7 חודשים בשנה (נניח מנובמבר עד מאי), תוכלו לחסוך כ 1000 ₪ בשנה. באיזורים הרריים (שממעטים בשימוש במזגן), ניתן לחסוך אף יותר.

 

מכשיר כזה עולה כמה מאות שקלים, (בין 300 ₪ ל-400 ₪) ויעלה את מודעות המשפחה שלכם לצריכת החשמל. לא ברור לי לגמרי עד כמה המונים האלו מדוייקים, אבל לצורך קבלת אומדן ריאלי לאדם הממוצע, לדעתי זה די והותר.

 

אם אתם רוכשים מכשיר כזה, כדאי שתבדקו אם בבית שלכם יש פאזה אחת, או שלוש, כדי שהמכשיר יהיה בהתאם.

 

ההתקנה נעשית באמצעות חשמלאי מוסמך, שמתקין את המשדר בתוך לוח החשמל על גבי הפאזות. ההתקנה אפשרית ברוב המקרים, גם בבתים קיימים.

 

לסיכום:

 

כדי לחסוך בחשמל, כדאי לנתק צרכנים שנמצאים "במצב הכן" בתקופות שלא עושים בהם שימוש, במיוחד מזגנים.

 

קיים מונה חשמל דיגיטלי אלחוטי, שיוכל להראות לכם את צריכת החשמל ועלותה בכל רגע נתון.

 

אם רכשתם מכשיר כזה, וכשאתם יוצאים מהבית צריכת החשמל שלכם מורה על עלות גבוהה מהרגיל, (נניח מעל 40 אגורות לשעה, ובהתאם לכמות הצרכנים המחוברים), כנראה שהשארתם מזגן או מכשיר חימום דולק (ואז רוצו לכבות) או שמכונת הכביסה או המייבש עדיין פועלים.

 

בהצלחה.

 

סוף מעשה בתכנון תחילה

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת