אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

פיקוד למשאבה טבולה. למה זה Must?

צפיות: 2442

בטור הקודם דיברנו על בניית מרתף תת קרקעי עם שירותים ומקלחת כאשר קו הביוב גבוה ביחס למרתף. 


זה אומר שאתם צריכים להתקין משאבה כדי לשאוב את מי הביוב כלפי מעלה, לתא בקרה גבוה יותר. 


אמרנו שקיימות שתי אפשרויות: 


הראשונה - משאבה בתוך חדר השירותים שתשאב את מי הביוב ברגע שהם זורמים אליה. 


האפשרות השנייה – המועדפת לדעתי, - משאבה טבולה, שנמצאת בתוך תא בקרה הנמצא מחוץ למבנה. הרחבנו בטור הקודם לגבי אפשרות זו ונרחיב מעט יותר: 


מה עוד חשוב לדעת לגבי תא בקרה למשאבה? למה כדאי שתהיה מערכת פיקוד? מה לגבי שימוש במערכת הזו בשבת? 


מצוף נוסף ומערכת פיקוד: 


כאן אני רוצה להפנות את תשומת לבכם לתקלה שחוזרת בהרבה בתים שבהם יש משאבה כזו. 


האם מספיק שנתקין משאבה בתא הבקרה ובזה נסתפק? 


תשובה: לא. אחד העקרונות שצריכים להנחות אתכם בעת התכנון הוא גם ההיבט התחזוקתי ובקרה על תפקוד המערכת. 


למה הכוונה? 


ישנן שתי תקלות עקרוניות לפחות, שיכולות לקרות במקרה של משאבה טבולה. 


הראשונה : המשאבה מאיזושהי סיבה לא עובדת. 


למשאבות אלו יש מצוף (מכני). ברגע שהמצוף עולה, הוא מפעיל את המשאבה. כשהוא יורד, המשאבה מפסיקה לשאוב. עד כאן הכל טוב ויפה, אם הכל עובד כשורה. 
אם מאיזושהי סיבה המצוף לא התרומם, זה אומר שהמשאבה לא תעבוד למרות שהתא מלא. 


מה יקרה אז? מי הביוב יזרמו אל תוך תא הבקרה של המשאבה ומפלס מי הביוב יעלה ויעלה.... 


עד מתי? 


בגלל חוק כלים שלובים, אתם תגלו את זה במקרה הטוב כאשר מפלס המים באסלה שבמרתף שלכם יעלה. 


ובמקרה הגרוע יותר, מי הביוב יצאו מתוך קופסת הביקורת של המקלחת ויגלשו אל רצפת המלקחת או המרתף. לא נעים. 


מה הפיתרון? 


צריך שתהיה לכם "רשת ביטחון"! במקרה הזה, מצוף נוסף, שיותקן בתוך תא הבקרה, כדי שיתריע בפניכם כאשר מפלס המים בתא הבקרה מגיע לסף מסוים, מעל גובה המים שבו המשאבה עובדת בשגרה. 
המצוף הזה יחובר למנורת סימון או זמזם שיתריעו בפניכם על עובדה זו. ברגע שזה קורה, אסור יותר לאפשר שימוש בשירותי המרתף עד להסדרת התקלה. 


התקלה השנייה: המשאבה מסיבה כלשהי ממשיכה לעבוד למרות שכבר אין יותר מים בתא הבקרה או חפץ נתקע בתוכה. 


במקרה כזה צריך להתקין הגנה חשמלית, כך שהזרם למשאבה ינותק והיא תפסיק לפעול. במקביל צריך להפעיל גם נורה או זמזם כדי שתדעו שיש תקלה. 


הערה נוספת: 
חשוב שמנורות הסימון יהיו במקום גלוי לעין, כך שאם יש תקלה, תוכלו לראות את זה מיד, ולא רק כאשר אתם פותחים את ארון החשמל דקה לפני כניסת השבת (כשאתם מעבירים את השעונים ל"מצב שבת").  במקרה של זמזם, כדאי שהוא יותקן כך שאם התקלה בשבת, הוא לא יזמזם לכם כל הזמן. 


לסיכום:

מלבד התקנת משאבה, צריך שתהיה לכם מערכת פיקוד שתדע להגן על המשאבה מפני שריפה של המשאבה וגם מפני הצפת יתר. 


שימוש בשירותים בשבת: 
האם מותר להשתמש בשירותים אלו בשבת? באינטנרט ובשו"תים קיים דיון בנושא וחשוב להתייעץ עם מורה הלכה בעניין. באופן עקרוני, אם מדובר במיכל בעל נפח גדול (כמו בתא בקרה) ופעולת המשאבה מתבצעת לאחר עשרות פעולות של שימוש במים, אין מניעה להשתמש במשאבה כרגיל. 


אם מדובר במיכל קטן כך שמיד בעת הורדת המים באסלה או שימוש במי הכיור, המשאבה תפעל, יש להתקין מנגנון של "המשכת מצב", אשר בשבת (בלבד) מפעיל את המשאבה מידי כמה דקות לזמן קצר. עוד על המנגנון הזה – ראו באתר מכון צומת. 


חשוב לציין שמנגנון שבת (המשכת מצב) מתאים למקרים בהם המצוף של המשאבה הוא מכני ולא אלקטרוני (באמצעות אלקטרודות). 


מיקום שוחת ביוב במרפסת אנגלית: 
הזכרנו קודם ששוחת משאבה תהיה בעומק של כ 4-5 מטרים. זה נובע מכך שעומק המרתף כ-3 מטר (כולל עובי תקרת קומת קרקע ות קרת קומת מרתף), ונדרש עומק נוסף לתא הבקרה. 


יתכן, שתקבלו הצעה מהקבלן למקם את שוחת המשאבה בתוך החצר האנגלית. כך היא יכולה להיות בקוטר קטן יותר ולא נדרשת חפירה עמוקה בשבילה, כי ממילא החצר האנגלית חפורה. מצד אחד זו אפשרות שלא כדאי לפסול אותה. מצד שני, כדאי לדעת שבתוך שוחות גרים דרך קבע מקקים (ואולי בעלי חיים נוספים). אם אתם רוצים להרחיק אותם מהבית שלכם, כדאי שהם לא יהיו בתוך החצר האנגלית. 


שנית, במקרה של הצפה של שוחת הביוב (ואם לא עשיתם מערכת פיקוד כמו שציינו לעיל), ואם אין ניקוז מי גשמים לחצר האנגלית הזו, (למשל: כי היא תוכננה כחצר אנגלית מקורה, ולכן אולי אין צורך לנקז אותה), ההצפה של הביוב תהיה ישר אל תוך המרתף שלכם, וזה לא בדיוק מה שאנחנו רוצים. 


לכן, כדאי לבחון כל מקרה לגופו: אם החצר האנגלית מופרדת מהמרתף (באמצעות קורה), אם היא במקום נגיש, האם המפלס שלה נמוך או גבוה מרצפת המרתף ובכמה, לפני שמחליטים על אופציה כזו. 
ובכל מקרה, עדיף לדעתי, אם יש באפשרותכם, לבצע שוחת משאבה עמוקה ומחוץ לבית.  


בטיחות: 
החשוב מכל, ואולי זה היה צריך להיות בראש הטור: אסור לחלוטין לרדת לתוך תא ביוב לאחר שהוא פעיל. מראה התא מאוד מטעה. נראה שהוא ריק ושאין בתוכו כלום ושאין מניעה להיכנס לתוכו. אבל זו טעות!  "הבור ריק אין בו מים אבל..." גז רעיל יש בו.

 
מי הביוב יוצרים גז רעיל (מתאן), ששוהה בתוך התאים. המתאן הזה הינו ללא ריח וללא צבע שנוצר כתוצאה מהתפרקות הפרשות הביוב. בתוך שניות אפשר לקבל סחרחורת, לאבד את ההכרה ולעבור לעולם שכולו טוב. כמעט בכל שנה אנחנו שומעים על אסונות מהסוג הזה וחשוב לדעת ולהיזהר. 

 

אז איך מטפלים במשאבה במקרה של תקלה? 

 

תשובה: המשאבה מחוברת לתחתית מכסה התא באמצעות שרשרת פלדה. ברגע שפותחים את התא, ניתן למשוך את השרשרת וכך "לשלוף" את המשאבה מתחתית הבור באמצעות משיכת השרשרת. מעלים את המשאבה אל מחוץ לתא ומטפלים בה.

במקרה שיש צורך להיכנס לתא לצורך התאמות מצופים וכו',  לתאים כאלו מותר להיכנס רק עם ציוד בטיחות מתאים. 


"ונשמרתם מאוד לנפשותיכם". 

 

נשאלתי על ידי הקוראים: אם המשאבה נמצאת בתוך תא הבקרה, בעומק של כ-5-4 מטר, ויש בה תקלה, איך ניתן לתחזק ולטפל בה מבלי לרדת לתוך התא?

תשובה:

במקרה הזה לא ניגשים למשאבה אלא מביאים את המשאבה אלינו. הסבר:לפני שמכניסים את המשאבה לתא מחברים אותה באמצעות שרשרת מתכת לקצה העליון של התא או למכסה התא (העשוי בטון). בעת תחזוקה, לאחר הסרת מכסה התא, ניתן למשוך את המשאבה באמצעות השרשרת ולהוציאה (וגם את צינור הביוב הגמיש) מבלי צורך להיכנס פנימה.

לעומת זאת אם צריך להסדיר מצוף נוסף, המצוי בתוך התא (כגיבוי), אין מנוס מלהיכנס לתא.

כניסה לתא תיעשה אך ורק עם ציוד מתאים, ומי שרשאי להיכנס לתא הוא רק אדם בעל הסמכה מתאימה (בעל אישור "עבודה בגובה" הכולל גם חלל מוקף).


בהצלחה 

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת