אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

פיצוץ בצנרת . מה עושים ואיך מונעים? (חלק ב')

צפיות: 1709

בטור הקודם סיפרנו על חבר שפיצוץ בצנרת המים שבחצר ביתו, גרם לאובדן של 500 מ"ק. היה מאוד קשה לאתר את הנזילה מחוץ לבית, מכיוון שמזג האוויר היה סוער, גשום וחשוך וגם – הצינור היה טמון עמוק באדמה, בערך כ-1.0 מטר מפני הקרקע. 


מה למדנו? 


כלקח ראשון שהצענו – שיהיה ברז ראשי בכל כניסת צנר לבית (ולא רק בכניסה למגרש), על מנת שניתן יהיה לאתר בקלות את הנזילה (בתוך או מחוץ לבית). 
לקח שני – חשוב שיהיו לכם תכניות של תוואי צנרת האינסטלציה (וגם של שאר תשתיות) לבית, כדי להתחקות אחר מקור הנזילה בקלות. 


מה עוד כדאי ללמוד מהמקרה הזה? 

 

לקח שלישי: עומק צנרת המים. 

מה צריך להיות עומק צנרת המים במגרש שלכם? האם יש הבדל בין העומק המיזערי של צנרת מים לבין עומק מזערי נדרש של צנרת ביוב? 


הל"ת – הוראות למתקני תברואה (שהם התקנות) מפנה לתקן ישראלי 1205. 


תקן ישראלי 1205 – "התקנת מתקני תברואה ובדיקתם" הוא תקן "אב" לכל נושאי התברואה בתחום הנכס ומבדיל בין שני מקרים: עומק צנרת מים ועומק צנרת ביוב. 


עומק צנרת המים: 
ת"י 1205 חלק 1 התקנת מתקני תברואה ובדיקתם – מערכות מים חמים וקרים, במהדורה 2008 בסעיף 2.2.9 "הנחה תת קרקעית" קובע: "צנרת הספקת המים תותקן בתעלה בעומק 0.5 מ' לפחות מהמפלס העליון המוגמר של הקרקע או של השטח המרוצף". 


עומק צנרת ביוב וניקוז: 

ת"י 1205 חלק 4 התקנת מתקני תברואה ובדיקתם ביוב הבניין ותיעול הבניין, במהדורה 2008 סעיף 2.4.2 "צנרת העוברת מתחת לשטחים שאינם משמשים למעבר כלי רכב, תונח בעומק כזה שיאפשר שכבת כיסוי של 30 ס"מ לפחות מעל לקודקוד הצינור. במקומות שיש בהם סיכון לפגיעה מכנית בצינור, יינקטו אמצעים מתאימים להגנת הצינור". 


"צנרת העוברת מתחת לשטחים המשמשים למעבר כלי רכב, תהיה מכוסה ומוגנת בהתאם להוראות התכן, בהעדר הוראות כאלה, יהיה הגובה המנימלי של שכבת הכיסוי מעל לקודקוד הצינור, כמפורט להלן:... 100 ס"מ מעל לצינור מפלסטיק קשיח". 


ובקיצור מה התקנים אומרים:

עומק צנרת מים יהיה 50 ס"מ לפחות מפני הקרקע הסופיים. עומק צנרת ביוב 30 ס"מ לפחות מפני הקרקע סופיים במקומות שאין כלי רכב. במקרה שעלולה להיות פגיעה, יש להגן על הצנרת.
אם מדובר בגינה הפרטית שלכם, שבה אין ולא תהיה תנועה של כלי רכב אלא תנועת הולכי רגל בלבד, בוודאי שאין צורך שהצינור יהיה עמוק מהנדרש בתקן (בניגוד למקרה שהוזכר לעיל). 
חשוב להזהיר את הגנן בעת הקמת הגינה לגבי תוואי צינור המים, כדי שעבודות החפירה,השתילה ויתר עבודות הגינון, ייעשו בזהירות. 


לכן הלקח השלישי: צנרת מים אינה צריכה להיות עמוקה מ-50 ס"מ. בכך יתאפשר לגלות נזילה ביתר קלות. חשוב להיזהר בעת ביצוע עבודות גינון. 

 

לקח רביעי: שרוולים לצנרת: 

במקרים רבים, לאחר הנחת הצנרת של התשתיות, אנחנו מבצעים שבילים או משטחים אחרים בגינה. 


אנחנו שוכחים שיש לנו תשתיות מתחת לפני הקרקע, ושעלולה להתרחש תקלה. 


מה היה קורה אילו הפיצוץ בצנרת היה קורה מתחת לאיזור מרוצף? 

 

אם מדובר בריצוף מאבנים משתלבות, ניחא, כי אפשר לפרק את האבנים המשתלבות, לחפור את המצעים והשטח, ולתקן. אבל אם מדובר במשטח בטון מרוצף, מה עושים? איך אפשר לתקן את הצנרת? שהרי צנרת  מ ם מצריכה גישה עד לנקודת הפיצוץ ממש. 


היה צריך לפרק ולשבור חלק מאריחי של הריצוף, להרוס את הבטון באמצעות פטישון, לחפור, למצוא את מקום הפיצוץ, לתקן, למלא בעפר ולהדק, לצקת מחדש ולאחר מכן לרצף מחדש, כדי להחזיר את מצב לקדמותו. לא "מציאה" גדולה. למה? כי זו עבודה יקרה ומפרכת. 


בנוסף לכל, האם תוכלו למצוא אריחים זהים לאלו שנשברו במהלך הפירוק? האם מקום התיקון ייראה בדיוק כמו לפני ההריסה? אם שמרתם לכם אריחים בצד, מאותו סוג שיש לכם, אולי יש סיכוי. אחרת, הטלאי יהיה גלוי לעין. 


אז מה עושים? 


שרוולים. 


אם יש קטע שבו הצנרת צריכה לעבור בקרקע מתחת לאיזור מרוצף בבטון יצוק, הניחו "שרוולים", שהם בעצם צינורות קשיחים בקוטר גדול בהרבה מקוטר צנרת המים (או צנרת אחרת) שלכם. במקרה שהצנרת נפגעה ויש צורך לתקן אותה, וזהיתם שהבעייה היא דווקא בקטע שמתחת לריצוף, אפשר לשלוף את הצנרת או להכניס לתוך השרוול צנרת נוספת כמעקף. 


חשוב לציין שלא תמיד שרוול יפתור את הבעייה, במיוחד אם קיימת זווית בתוואי הצינור, כי צינור המים מוגבל בגמישותו וכל מקרה צריך לידון לגופו. 


סיכום לקח רביעי: 
תכננו מראש את תוואי הצנרת כך שתהיה לכם גישה נוחה לתחזוקה. תכננו את תוואי צנרת המים מהכניסה למגרש ועד לבית שלכם (במיוחד צנרת מים), באיזור מגונן (עם גינה) ולא באיזור מרוצף על גבי משטח בטון, כך שמשם היא תיכנס לבית, אפילו אם זה כרוך בדרך מעט ארוכה יותר. 


אם בכל זאת אתם מתכננים לצקת מעל קטע כלשהו של הצנרת, כדאי שבקטע הזה הצנרת תהיה בתוך שרוול. 


בכל מקרה, כדאי תמיד לשמור כמה אריחים לרזרבה מכל סוגי האריחים שיש לכם בבית, למקרי חירום מהסוג הזה. זה אומר שאתם רוכשים קצת מעבר לנדרש ומיד עם הגעת האריחים לשטח, אתם לוקחים כמה "קרטונים" מכל סוג ושומרים אותם בצד, לעתיד לבוא. 

 

מה עוד כדאי ללמוד מהמקרה הזה? מה צריך להיות המרחק הצנרת מקו הבית? מה לגבי מרכזיה בכניסה למגרש? על כך ועוד בטור הבא בע"ה. 

 

בהצלחה 
סוף מעשה בתכנון תחילה 

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת