אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

נורות לד. מה לכלול בחוזה עם הקבלן. ומהו CRI?

צפיות: 1705

באחד הטורים הקודמים דיברנו על כך שהאור מורכב מאורכי גל שונים. 


מה עוד חשוב לדעת לגבי תאורה? מהו מקדם מסירת הצבע? מה כדאי לבדוק בנורות שאתם קונים בחנות? 


מקדם מסירת צבע – CRI: 
האם קרה לכם שנכנסתם לחדר והרגשתם אור עמום בגוון כחלחל? למה זה קורה? 


לכל נורה יש מגוון של אורכי גל כלומר מגוון של צבעים שאותם היא פולטת. חשוב לדעת, שהגוון של הגוף אותו אתם מאירים, מושפע מסוג הנורה. למשל: אם נאיר באמצעות תאורה בגוון אדום, האובייקט שלנו ייראה אדום ויתר הגוונים יהיו דהויים. אם נאיר באמצעות תאורה בגוון ירוק, האובייקט ייראה ירוק וכן הלאה. 


ישנן חנויות שמתאימות את גוון הנורה למוצרים שלהם לפי צרכיהם כדי שהגופים המוארים ייראו יותר "חיים", או יותר בוהקים. 


איך יודעים להגדיר את איכות הנורה? 
בנורות קיים מושג של "מקדם מסירת הצבע" - (CRI-COLOR RENDERING INDEX) 

הגדרת מקדם מסירת הצבע נמדדת באחוזים ומוגדרת כיכולת של מקור אור להציג את כל מגוון הצבעים שלו בהשוואה למקור אור אחר מושלם. 


המקדם הזה, מגדיר איך אור הנורה מעביר את הצבעים אלינו ואיך נוכל לראות את הצבעים השונים שבחדר. האם הוא משקף "נכון" את האור או שהוא מאיר גוונים מסויימים יותר מאשר גוונים אחרים. חשוב לנו, שהנורה תספק אור שאיתו נוכל לראות את כל הגוונים באופן טבעי ככל שניתן. 


כשנורה מספקת אור אחיד ביחס לכל הגוונים (ביחס לכל הספקטרום) נוכל לומר שמקדם העברת האור הוא 100%. היא מעבירה את כל הגוונים באופן אחיד. 


אם באור של הנורה נוכל לראות רק חלק מהגוונים באופן נכון ואילו חלק נראה דהוי והגוון שלו אינו נראה באור הנורה, זה אומר שמקדם העברת האור יהיה נמוך מ-100%. 


נורות ליבון (הנורות של פעם) הן בעלת מקדם מסירת צבע מושלם (100%). לעומת זאת, רוב הנורות האחרות יהיו בעלות מקדם מסירת צבע קטן יותר מ 100%. ככל שהנורה באיכות גבוהה יותר היא תעביר חלק יותר מאורכי הגל ולהפך בנורות באיכות נמוכה יותר. 


מה מומלץ? 
נורות בעלות מקדם מסירת צבע של 80% נחשבות כנורות איכותיות. לכן, בהנחה שבבתים יהיו לנו בעיקר נורות לד או נורות פלורסנטיות קומפקטיות (שנראות בצורת סליל – מכונות גם PL), מומלץ שבנורות אלו מקדם העברת האור לא יפחת מ-80%. 


על פי המפרט הכללי לעבודות בנייה (הספר הכחול) הדרישה בנורות PL ובנורות לד, שמקדם מסירת הצבע של הנורות יהיה 80% לפחות. 


לכן, אם תלכו לחנות השכונתית שימו לב שעל הנורות מופיע CRI=80% לפחות. כך אתם מבטיחים שהנורה שאתם קונים בעלת מסירת צבע טובה יותר. 


***


האם הקבלן אמור למסור בית מואר? 


כאשר אתם מקבלים את הבית מהקבלן, במסירה הסופית, האם בתי נורה כוללים גם נורות? או שעלות הנורות תחול עליכם? 


תשובה: הכל לפי האמור בהסכם שעליו חתמתם עם הקבלן. אם סיכמתם איתו שהתקנת בתי נורה כוללת התקנת נורות, העלות עליו, ולא – עלות הנורות עליכם. 


גם אם לא סיכמתם עם הקבלן את הנושא הזה אבל העבודה ותכולת המחירים כפופים למפרט הכללי לעבודות בנייה (הספר הכחול), עלות הנורות תחול על הקבלן. 


פרק 08 עבודות חשמל סעיף 08.00.48: "נקודת מאור דירתית ... כוללת בנוסף בלדח, פנדל, בית נורה, נורה." 


כמות הנורות בבית ממוצע יכולה להגיע ל 40 יחידות בקלות. אם מדובר בנורת להט שעולה 4 ₪, מדובר על 160 ₪. אבל אם מדובר בנורות PL איכותיות, שאורך החיים שלהם גדול יותר, כל נורה יכולה לעלות 25 ₪ ואף יותר, והרי לכם הוצאה נוספת של 1000 ₪. זה סכום נמוך ביחס לכל הוצאות הבנייה שלכם, אבל סכום שרוב האנשים לא "מתנדבים" לוותר עליו בקלות ולכן כדאי לכם לתקצב גם את הסעיף הזה או להכניס אותו להסכם עם הקבלן. 


חשוב לדעת שהמפרט הכללי מגדיר שעלות הנורות תחול על הקבלן אבל במפרט לא מפורט הסוג. לכן, הקבלן רשאי להתקין את הנורות הפשוטות ביותר.

 

אם תרצו נורות איכותיות יותר, עליכם לציין את סוג הנורות הנדרש, שם החברה המייצרת ודרישות נוספות במפרט הטכני. למשל: נורות PL 23W, אור חם תוצרת.... וכו'. 


בחדרים רטובים ובתאורת חוץ גופי התאורה צריכים להיות מוגני מים (ומי גשמים) ולכן כדאי לציין במפרט הטכני ולדרוש "כדורים" שקופים או בגוון "חלבי" שיגנו על בתי הנורה. 


מן הסתם, ברוב המקרים אנשים מחליפים בשלב זה או אחר, את בתי הנורה האלו וקונים גופי תאורה (אם נותר תקציב לסעיף הזה) אבל עד אז, כדאי שיהיה כפי שאתם מתכננים. 

 

התקנת גופי תאורה: 


נקודה נוספת שכדאי לכם להוסיף בהסכם עם הקבלן היא: התקנת גופי תאורה (מנורות). כפי שכתבנו למעלה, בשלב מסויים רוב האנשים מחליפים את בית הנורה בגוף תאורה. "החכם עיניו בראשו" ולכן כדאי מראש לסכם עם הקבלן (וגם לרכוש את גופי התאורה כל עוד יש לכם תקציב) שהוא יתקין לכם את גופי התאורה (שאתם תספקו) מיד לאחר מסירת הבית (לאחר טופס 4). 


הרבה קבלנים מסכימים לכך, ובלבד שלא "יטורטרו" עם ההתקנה: שהגופים יסופקו להם מידית (ולא "ההזמנה תגיע בעוד חודשיים") ויותקנו במקומות שסומנו בתכניות (ולא "אני רוצה את המנורה בחצי מטר יותר ימינה"). 


לקבלן זה לא עולה הרבה. לכם זה חוסך הרבה עבודה, לכלוך, כאב ראש והבית נראה יפה יותר כבר בהתחלה. 


שווה להוסיף להסכם עם הקבלן. 

 

בהצלחה 
סוף מעשה בתכנון תחילה 

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת