רשימת מאמרים

איך תוודאו שהאיטום בבית שלכם יהיה כמו שצריך?

צפיות: 5038

 

 "דֶּלֶף טוֹרֵד בְּיוֹם סַגְרִיר..." (משלי כ"ז, 15)
פירוש (דעת מקרא בהוצאת מוסד הרב קוק): "מים הדולפים מן הגג בטפטוף בלתי פוסק הורסים את הבית ומטרידים את היושבים בו..."

לאחר שפירטנו במאמרנו הקודמים את חשיבות האיטום ואת האיזוריםהעיקריים שדורשים איטום בבית, עדיין נותרנו עם השאלות הבאות: איך אני, שעומד לבנות בית, ולא מבין גדול בבניה או באיטום, יכול לגרום לכך שהאיטום יהיה טוב? מה אני צריך לדרוש? ממי? וגם... אדע שעשו לי איטום כמו שצריך, לפני שמתחילות כל הצרות?

תכנון על ידי יועץ איטום:

התשובה על השאלה הראשונה היא, שקודם כל צריך לתכנן את האיטום. כדי למנוע את בעיות האיטום ועגמת הנפש, ולוודא שהחומרים בהם נעשה שימוש הם נכונים ומתאימים, מומלץ לא לתת לקבלן לתכנן את העבודה ולבצע איך שהוא חושב לנכון, אלא לתת לו הנחיות לביצוע. זה בדיוק כמו שאתם לא אומרים לקבלן: לך תבנה לנו בית. איך?איך שאתה חושב, בחומרים שאתה רוצה וכו', כי אתה בוודאי איש מקצוע ויודע מה לעשות.מן הסתםנתתם לקבלן תכניות ומפרטים של האדריכל ושל יועצים נוספים לביצוע. כך, עליכם לפנות גם ליועץ איטום.
תפקיד יועץ האיטום הוא לתת לכם דרישות מפורטות לאיטום באמצעות מפרט טכני ותכנון פרטים, המתאימים ותפורים בדיוק לבית שלכם.תפקיד הקבלן הוא לבצע בדיוק לפי התכניות והמפרטים האלו. הקבלן לא אמור לתכנן. כל אחד והתפקיד שלו.
המפרט הטכני יפרט מה אוטמים, באיזה חומרים צריך להשתמש, שרטוטים ופרטים נדרשים לביצוע העבודה.
בנוסף, כשיש מפרט טכני, ניתן גם לפקח על עבודת הקבלן ולהשוות אם העבודה נעשתה בהתאם למפרט.
כדאי לסכם עם יועץ האיטום על מועדים מתאימים לביצוע פיקוח עליון על עבודות האיטום. הפיקוח העליון יכלול מספר ביקורים באתר, ויהיה בשלבים המתאימים(כדאי לברר עם היועץ כמה ביקורים רצויים ובאיזה שלב).בעת הביקור,היועץ יתריע, מבעוד מועד, על ליקויים בעבודת האיטום וייתן דגשים במקומות שצריך.כדאי שהכל יהיה מגובה בכתב.

בנוסף ליועץ, כדאי לדרוש שלקבלן האיטום תהיה תעודת אוטם מורשה. זוהי תעודה אישית הניתנת לאדם שעבר קורס של מכון התקנים. תעודה זו מאשרת שהעובד קיבל הכשרה מתאימה לבצע עבודות איטום, ומבצע בכל שנה השתלמות. כדאי לדרוש תעודת אוטם מורשה בתוקף.

חוזה עם הקבלן:

מלבד הדרישה למיומנות בביצוע ודרישות נוספות, כדאי לדרוש מהקבלן שיבצע את עבודות האיטום, גם בהתאם לאמור במפרט הכללי פרק 05 - עבודות איטום*. בפרק הנ"ל מפורטות דרישות לחומרים, ולאופן ביצוע העבודה (לדוגמא: דרישה לביצוע קורות בטון בתחתית קירות בחדרים רטובים וכו').

*להורדה ללא תשלום באתר של משרד הביטחון www.online.mod.gov.il מידע לספק=>בינוי=>מפרטי בינוי.

ביצוע העבודה:

אחרי הכל, לאחר שיש בידיכם את ההנחיות המתאימות, כדאי להקדים תרופה למכה ולראות אפילו בעצמכם, יחד עם המפקח שלכם, ויועץ האיטום שהעבודה מבוצעת כראוי. להלן כמה דגשים:

 

בדקו שהתשתית לאיטום מוכנה כנדרש (ראו כאמור לעיל במפרט הכללי פרק 05 עבודות איטום).

ודאו שהאיטום לא נעשה בחופזה. במקרה של התזה או מריחה של חומרי איטום,חובה שתהיה המתנה מספקת לייבוש בין שכבה לשכבה, במיוחד בימים קרים. אם אין מספיק זמן לייבוש בין שכבה לשכבה, השכבות התחתונות יהיו לחות, לא יתייבשו, לא יתפקדו כנדרש ויאבדו מיעילותן (אחד מהגורמים הנפוצים לכֶשֶׁל באיטום).

ודאו שעובי שכבת האיטום מתאים למפרט הטכני שנתתם לקבלן (נתתם. נכון?),כלומר שההתזה לא נעשית בשכבות עבות מידי. במקרה שהשכבה עבה מידי, החומר המותז על קירות נוזל ואינו מתייבש אלא כלפי חוץ בלבד. מצד שני כששכבת האיטום דקה מידי, היא לא "עושה את העבודה".

לאחר גמר עבודות האיטום, הקפידו להגן על שכבת האיטום כדי שלא ייפגע.

בקרת איכות:

לאחר שעבודה האיטום הסתיימה, לפני הלבנה של גגאו הגנה על האיטום, כדאי לבדוק את איכות האיטום, באמצעות בדיקת הצפה. מה זה אומר? לאחר שבוצעה שכבת האיטום העליונה, סותמים את מוצא הניקוז ומציפים את השטח האטום (גג, חדר רטוב או מרפסת) במים בכ-5 ס"מ לפחות, מעל פני המפלס הסופי המתוכנן של הריצוף או גמר אחר. משאירים את המים למשך 72 שעות ולאחר מכן בודקים אם מתגלית רטיבות במקום כלשהו וחוזר חלילה. (ראו ב"מפרט הכללי לעבודות בנייה", פרק 05 – עבודות איטום סעיף 05007).
במקרה של חלונות, ניתן לבצע בדיקת המטרה לאחר התקנת החלונות, לפי ת"י 1476 חלק 2 –"בדיקות אטימות מעטפת הבניין לחדירת מים: קירות חיצוניים ופתחים ביקור חיצוניים". הבדיקה צריכה להיעשות בצורה מסודרת ולפי הדרישות מדויקות המוגדרות בתקן, כגון: ציוד מתאים להמטרה, לחץ מים, מרחק הצינור מהחלון, משך זמן בדיקה וכד'. לא מומלץ להפעיל זרנוק כיבוי אש על החלון לבדוק עמידותו במים. אתם עלולים לגרום יותר נזק מתועלת וגם- הבדיקה שיכולה לחייב את הקבלן היא רק בדיקה תקנית.

ולא פחות חשוב: מה לגבי אחריות הקבלן לעבודות האיטום?

בחוזה עם הקבלן יש להגדיר את משך זמן האחריות לעבודה. בחוק מכר דירות קיימת תקופת בדק של 3 שנים, ולאחריה תקופת אחריות של 3 שנים נוספות, סה"כ 6 שנים אחריות ל"חדירת רטיבות בגג, בקירות ובמקלט". היות שחוק מכר דירות אינו חל עליכם (לא קניתם דירה מקבלן), עליכם לקבוע תקופת אחריות בהתאם לסיכום שלכם, בחוזה, עם הקבלן. יש קבלנים שנותנים אחריות גם לתקופה ארוכה יותר.
לסיכום: חיסכון בהוצאות איטום עכשיו, עלול להיות יקר יותר בהמשך.
בהצלחה.

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

 

הערה: אין במאמר זה אלא המלצה בלבד ובכל מקרה יש להיעזר ביועץ מקצועי.

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת