רשימת מאמרים

תאורת לד. איזה גוון לבחור?

צפיות: 13785

"באנו חושך לגרש בידנו אור ואש" (שרה לוי תנאי). 

"וירא אלוקים את האור כי טוב" (בראשית א' 4).


בהרבה מקומות נמצא בתנ"ך ובשאר מקומות אזכור של אור. אור הוא דבר נעים ומרגיע. רובנו אוהבים אור. עובדה! נעים לנו להיכנס למקום מואר, אנחנו מרגישים טוב. יש הרבה מחקרים המוכיחים שתאורה טובה משפיעה על שיפור תיפקוד בני האדם, בסביבת המגורים, הלימודים או העבודה. לעומת זאת, כשחשוך לנו זה פחות נעים. יש אנשים שנמנעים להיכנס או לעבור במקומות חשוכים. 


מה לגבי הנורות? איזה סוג נורות הוא הכי בריא לנו? נורות ליבון? נורות פלורסנט? ומה לגבי הטכנולוגיה החדשה שהופיע בשנים האחרונות: תאורת לד? האם הן טובות? איזה גוון אור עדיף – "חם", "cool white" או "אור יום"? ומה כדאי לבדוק כשאתם קונים נורות לד? 


באור יש ספקטרום של צבעים. כל צבע הוא באורך גל (תדר) מסויים. החל מהצבע האדום ועד הצבע הכחול. 


לסוגי הנורות השונים, עוצמה שונה (אמפליטודה) של אורכי הגל. בהרבה מקרים, בתאורת לד, עוצמת הקרינה של הצבע הכחול (תאורה קצרת גל) גבוהה ביחס לאורכי גל אחרים, במיוחד בנורות בגוון "אור יום" בהם האור הכחול חזק יותר. 


איפה הבעייה? 
מחקרים מראים שאור כחול בעוצמה גבוהה גורם לעוררות, לשיבוש השעון הביולוגי ולהפרעות בשינה. 
האם קורה לכם, שבערב, אחרי שהילדים צופים במסכים (טלויזיה, טאבלט, סוללרי), בדיוק כשהם צריכים ללכת לישון, הם מלאי מרץ? או אולי אפילו זה קרה גם לכם, שאחרי צפייה במסכים, התקשתם להירדם בלילה? חשבתם על כך שייתכן שהסיבה לזה היא הצפייה במסכים? 


למה זה קורה? 
בשעות הבוקר, לאור השמש גוון כחול בעוצמה גבוהה. לאור הזה יש השפעה עלינו. הגוון הכחול שבאור מעורר אותנו וכך היא דרך הטבע, שאדם עם בוקר – קם לעבודתו.  
לעומת זאת, אחרי הצהריים, אור השמש הופך לצהוב – כתום – אדום. כשהשמש שוקעת – הגוון של האור אינו מעורר את האדם, אלא להפך, מרגיע אותו וגורם לו "להוריד הילוך" ולהתכונן לשינה.

האם זה מזיק?  

פרופ' אברהם חיים מאוניברסיטת חיפה, ערך מחקר בתחום הכרונו-ביולוגי, כלומר השפעת האור על המערכת הביולוגית. בין היתר, נבדקה ההשפעה של חשיפה לסוגי תאורה שונים (ליבון, פלורסנט ולד) על מערכת החיסון. מהמחקר עולה שחשיפה לתאורה בעלת אורך גל שונה, גרמה לרמות שונות של התפתחות תאים סרטניים. המסקנה היתה שהתאורה שגרמה להתפתחות הקיצונית ביותר של תאי סרטן היתה תאורת לד, בעלת האור הכחול (לעומת נורת ליבון, שנמצאה מבחינה בריאותית הכי טובה ופלורסנט במקום השני).


מה הקשר?
בבלוטה האיצטרובלית של המוח, מיוצר חומר שנקרא מלטונין. החומר הזה מיוצר בלילה במהלך השינה. החומר הזה קשור בין היתר לתפקוד התקין של המערכת החיסונית של הגוף. העדרותו גורמת לתופעות פיזיולוגיות שונות ובין היתר סיכון גבוה יותר להתפתחות של סרטן שד, וסרטן בלוטת ערמונית בגברים. 


מחקר שנעשה בשוויץ הראה שכשנחשפים לתאורה באורך גל קצר של 460 ננומטר (אור בתחום הכחול, בדומה לזה שקיים גם באור יום) לשעתיים בלילה (בזמן שהמלטונין מתחיל להיווצר בבלוטה האיצטרובלית) לא נוצר מלטונין מצד אחד, אבל מצד שני, הנבדקים נשארו דרוכים, טמפרטורת הגוף לא ירדה וגם קצב הלב לא ירד. לעומת זאת, כשבדקו אותם משתנים באורך גל של 550 ננומטר (אור בגוון יותר צהוב) המלטונין הופרש והדריכות ירדה. 


מה זה אומר? 
שכשנחשפים לאור השמש בבוקר, בתחילת היום, האור הכחול מצויין לעוררות. אבל אם נחשף לכך בסוף היום או כשצריך לישון, לאור כזה השפעה על המערכות בגוף, וגם לאחר כיבוי האור, המלטונין עדיין לא נוצר ומערכת החיסון של הגוף לא מתפקדת כפי שהיתה צריכה.  


כדי למנוע את הבעייה של האור הכחול בסלולרי, קיימות היום הרבה אפליקציות (חינמיות), שמסננות את האור הכחול ומקטינות את עוצמתו, בדיוק בגלל הסיבה הזו. 


מה לגבי לתאורת הלד? איזה גוון לבחור בחנות? 


בשביל זה, נוסיף כמה מילים על "טמפרטורת הצבע": 
גווני האור נמדדים במעלות קלוין (זה סימון ה"K" שתראו על הנורות).

מה הקשר?

לורד קלווין ביצע ניסוי ובו לקח פחמן שחור וחימם אותו. החומר שינה את צבעו בהתאם לעליית הטמפרטורה. בתחילה לאדום, בהמשך לכתום, צהוב, לבן ולבסוף לכחול.  
כאשר ב 3000 מעלות קלוין (3000K) – התקבל צבע לבן עם גוון צהוב. בטמפרטורה של K4000 התקבל גוון לבן יותר. K6500 התקבל גוון כחול. מכאן הסימון של ה"XXXXK" על הנורות. 


מה הגוונים של הנורות הקיימים ואיזה גוון מתאים למה?  

 

אור חם יהיה בטמפרטורת צבע של K2700 – K3000 נקרא גם warm white. הוא מעמיק את הגוונים של הצבעים החמים בבית. אור זה מתאים לחדרי שינה, פרוזדורים וסלון. הגוון המתאים ביותר לבתי מגורים. 

אור קר בטמפרטורה של K4000 נקרא גם cool white. זה גוון אור שמתאים לאיזורי עבודה, משרדים, משטחי עבודה בבית במטבח, מכבסה וקריאה.  
אור יום K6000 - K6500 day white –גוון של אור יום. מתאים למוזאונים, חנויות וכד'.  


מה מומלץ?  

על פי המלצות של ארגון הרופאים האמריקאי (AMA) מומלץ להמעיט להשתמש בשעות הלילה בנורות בעלות אורכי גל חזקים בתחומי הספקטרום הנמוכים מ-500 ננומטר ולהעדיף נורות בעלות טמפרטורת צבע חם עד K3000, שיש להן בדרך כלל מרכיב של אור כחול נמוך יחסית.  


הוועדה הישראלית להנדסת המאור CIE ישראל שבהתאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה, קובעת ש"לתאורת פנים בבתים בהם נעשה שימוש בעיקר בשעות הלילה (בתאורה מלאכותית א.ה.) רצוי להשתמש במקורות אור בעלי גוון "אור חם".   

כלומר, הוועדה הישראלית להנדסת המאור מממליצה גם היא להשתמש בגוון אור חם לחדרי שינה K2700 – K3000.  


בנוסף, המפרט הכללי לעבודות בנייה של הוועדה הבין-משרדית לסטנדרטיזציה של מסמכי החוזה ("הספר הכחול", דף תיקון מס' 2) קובע בסעיף 08.09.04.09 "נורות לד" ש"בהעדר דרישה אחרת במסמכי החוזה, טמפרטורת הצבע של הנורות בתאורת פנים תהיה K2500 עד K4200 ובלבד שהערך המירבי (הפיק) של הקרינה בתחום הכחול של הספקטרום nm 500-420 , (תדר האור הכחול יוגבל .א.ה) יהווה עד 55% מהעוצמה המירבית (פיק) הנפלטת".  


המפרט הכללי מתייחס לבנייה לסוגיה השונים ובין היתר לבנייה למגורים וגם למשרדים גם יחד. בכל מקרה, בהעדר הנחייה אחרת, המפרט מגביל את הטמפטורה של הצבע ל K4200 לכל היותר בתוך המבנה וגם מגביל את האמפליטודה של האור הכחול בנורות. 


לסיכום: 


לנורות השפעה פוטוביולוגית. גוון האור הכחול מעורר ויש לו השפעה שלילית על המערכת החיסונית. לכן, רצוי שבבית ובחדרי השינה, גוון האור יהיה אור חם ולא יעלה על K3000 בוודאי בנורות לילה שלכם, שבהם אתם עושים שימוש לפני שאתם הולכים לישון. 


הסתכלו מה הטמפרטורה הכתובה על הנורות לפי שאתם רוכשים אותם. כדאי שהנורות יהיו מתוצרת של חברה ידועה ואיכותית. כך גוון האור הכחול ("הפיק של האמפליטודה") נמוך יותר. 


נורות בעלת גוון אור יום של K6000 - K6500 לפי המפרט הכללי, לפי AMA וכן לפי הוועדה הישראלית להנדסת המאור אינן מומלצות לחדרי המגורים. 


תודה לגב' ד"ר (לתאורה) אינה ניסנבאום על הערותיה לטור זה. 


בהצלחה 
סוף מעשה בתכנון תחילה 

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת