רשימת מאמרים

מה צריך להיות עומק הכיורים וגובה השיש במטבח

צפיות: 7161

מה חשוב לדעת לגבי תכנון המטבח שלכם? 


הרבה חברות עוסקות בתכנון ובעיצוב מטבחים. בטור הזה לא נתייחס לעיצוב אלא להיבט הפרקטי-הפונקציונאלי ולארגונומיה. 


מה חשוב לדעת בשלב התכנון של המטבח: 

 

משולש עבודה: 

 

בתכנון המטבח, חייבים להתחשב באופן זרימת העבודה במטבח. העבודה במטבח זורמת לפי שלושת הקודקודים, שיוצרים משולש עבודה: 


מקרר – כיור – כיריים. 
אנחנו מוציאים ירקות מהמקרר, שוטפים אותם בכיור, ומעבירים לבישול בכיריים. בין המקרר לבין הכיור, יש לנו משטח עבודה להנחת האוכל או הכלים שהוצאנו מהמקרר או המזווה. 


בין הכיור לבין התנור יהיה לנו משטח עבודה כדי להכין אוכל לבישול. לאחר מכן החזרת הכלים המלוכלכים לכיור. זה סדר זרימת העבודה. 


למה אני מספר לכם את כל זה? 


כי צריך לפי סדר העבודה, צריך למקם את הקודקודים. אחרת "נתזז" במטבח הלוך וחזור. 


כיור השטיפה לא צריך להיות בפינה מרוחקת בקצה המטבח אלא במרכזו. לכיור יש "ביקוש". להכין את האוכל, לשטוף ירקות ופירות, וגם לאחר האוכל – להדיח כלים או סירים. 


לחברים שלנו יש כיור כפול בפינת המטבח במקום שהגישה אליו לא נוחה. אי אפשר ששני אנשים יעמדו ליד הכיורים הצמודים ויעבדו בצוותא. פשוט אין מקום. 


לכן, כדאי שהכיור יהיה במרכז המטבח ולא בפינה. מידע נוסף בנושא משולש עבודה במטבח, תוכלו למצוא ברשת האינטרנט לרוב. 


כיורים סמוכים או מרוחקים? 


כשומרי מסורת תרצו בוודאי שיהיו לכם שני כיורים. חלבי ובשרי. השאלה המתבקשת היא האם כדאי שהכיורים יהיו סמוכים זה לזה או בשני איזורים נפרדים במטבח? 

 

יש שאצלם זו אינה שאלה והם יעדיפו להרחיק את הכיורים זה מזה, כדי שלא יהיה צל של חשש של ערבוב במאכלים, למרות שאין זו חובה. 


אם אין לכם עניין עקרוני להרחיק את הכיורים זה מזה, מה עדיף? כיורים צמודים או מרוחקים? 


התשובה תלויה בהתנהלות שלכם. אם אתם שוטפים כלים מיד, והכיורים שלכם מבריקים 24 שעות ביממה זה לא משנה. אבל אם אתם לא שם, לדעתי עדיף שני צמודים זה לזה. למה? חוץ מהצורך לשמור משולש העבודה במטבח, קיימת סיבה נוספת: לרוב איזור הכיור הוא איזור שדורש ניקיון וסדר. זה איזור שיש בו הרבה כלים ולכלוך, ובקיצור זו "פינת בלאגן". כדי שיהיה יותר נקי ומסודר, נוח ונעים במטבח - מה עדיף?  שתהיה "פינת בלגאן" אחת בלבד במטבח או שתיים? 


ברז לכל כיור: 


גם אם יש לכם שני כיורים צמודים, כדאי שלכל כיור יהיה ברז משלו. זה מאפשר לשני אנשים לעבוד יחד ליד הכיורים. אחד ממלא מים במיחם והאחר מדיח את הכלים. אחד שוטף ירקות והשני שוטף ידיים. כשיש ברז אחד, לא ניתן לעבוד במקביל. 


גודל הכיורים: זו עיקר הנקודה שבשבילה נכתב המאמר: 


מה הקשר בין כיור גדול ועמוק לכאבי גב? 


יש לי שכנה שהחליטה שהיא רוצה כיור גדול, ענק, שכל הכלים המלוכלכים יכולים להיכנס לתוכו. היות שמשטח השיש שלה לא גדול, היא חיפשה כיור עמוק יחסית. האם זה נכון? 


לא. זו טעות! למה? 


כי ברגע שאתם צריכים להוציא כלים הנמצאים בתחתית הכיור צריך להתכופף. זה אומר למתוח את חגורת הכתפיים כדי לקחת צלחת או מזלג, ו/או להפעיל לחץ על הגב התחתון. לאחר זמן קצר הגב התחתון וגם הכתפיים כואבים. אם זה המצב, זה אומר שהכיור עמוק מידי עבורכם. 

 

ההתכופפות הזו תגרום לכם לכאבי גב בכל פעם שאתם שתדיחו כלים. וחבל. 


מהו עומק הכיור הנכון? 


עומק הכיור צריך להיות כך שאם אתם עומדים זקופים בסמוך אליו ומיישרים את היד, היד שלכם תגיע לתחתית הכיור. 


מה הפיתרון? 


עומק הכיור צריך לבוא במשולב יחד עם גובה השיש במטבח. גובה השיש הסטנדרטי היום הוא 90 ס"מ מעל פני הרצפה. הגובה הזה נקבע לפני שנים. עם הזמן, ממוצע הגובה של אנשים נהיה גבוה יותר, ולכן אם אתם וגם בן /בת הזוג שלכם גבוהים יחסית, כדאי שתגביהו את השיש ב- 2- 4 ס"מ או אף יותר. זה שינוי קטן יחסית אבל מאוד משמעותי. יחד עם השיש יגבה גם הכיור. 


בנוסף, חפשו את הכיורים הכי פחות עמוקים שתמצאו. יש מקרים שעדיף כיור בעומק של 20 ס"מ על פני כיור בעומק 23 ס"מ (כמובן בהתקנה שטוחה). העומק (הרדוד) יעשה את ההבדל הגדול. אם תגביהו את השיש ב-4 ס"מ תוכלו להשתמש בכיור מעט יותר עמוק. כמובן, כל זה תלוי בגובה שלכם ושל בן זוגכם. שווה לבדוק מה מתאים לכם בדיוק לכם, במיוחד אם אתם פעילים במטבח. 

 

***

בהצלחה
בונים בכיף בתכנון תחילה.

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת