רשימת מאמרים

איפה תיעצר הקונסטרוקציה?

צפיות: 2383

תפקיד הקונסטרוקציה לשרת את האדריכלות. הקונסטרוקטור פוגש את המבנה לאחר שהאדריכל תכנן אותו ואמור לסייע בידי האדריכל לממש את היצירה באמצעות הגדרת כמות הבטון והפלדה שדרושים במבנה. 
עד כאן אין חידוש. 


איפה בכל זאת צריך לשים לעבודת הקונסטרוקטור? ומה בכל זאת דורש תשומת לב? 


במקום שבו הקונסטרוקציה נעצרת ומתחיל הפיתוח. נסביר: 


לחברים שלנו יש בית יפה ונחמד שנבנה לפני כ-10 שנים. הבית הזה הוא בית "ממוצע" בן קומה אחת. לבית הזה מובילות 4 מדרגות אל מבואת הכניסה שממנה נכנסים לבית. 


לא מזמן קיבלתי פנייה מבעלת הבית, ששאלה אותי: "מה אני עושָה עם המדרגות האלו?"  


מה קרה? 


בין המדרגה העליונה (הראשונה מלמעלה), לבין 3 האחרות נוצר מרווח, שהולך וגדל עם השנים, בגלל ששלוש המדרגות התחתונות שוקעות וגובה המדרגה העליונה הולך וגדל. הרווח שנוצר הוא של 2-3 ס"מ. לא מאוד גדול, אבל בטח לא נעים. 


כשרום מדרגה אחת אינו שווה לאחרות, הבעייה היא גם בטיחותית וגם אסטטית: בטיחותית בגלל שהרומים של המדרגות צריכים להיות שווים (הסטייה המותרת בתקן היא עד 5 מ"מ). אסטטית: נוצר חלל בין המדרגה העליונה לבין האחרות. ממש לא יפה. 


למה זה קורה? 


כי הפיתוח שוקע. 


המדרגה העליונה היא חלק מקונסטרוקציית המבנה, מהווה חלק מרצפת הבית ולכן קבועה במקומה. לעומת זאת, יתר המדרגות, שנעשו במסגרת פיתוח השטח, אינן מחוברות לשלד אלא מונחות באופן עצמאי על פני האדמה. הקבלן מילא עפר על מנת לגשר על הפרש הגובה בין רצפת המבנה לבין פני הקרקע הקיימים בשטח, ועל גבי המילוי הזה הוא יצק את הבסיס ובנה את המדרגות. 


הידוק פני השטח:  


אם רוצים לבנות נכון, חשוב לדעת, שאת העפר שבמסגרת הפיתוח של השטח (שעליו יוצקים או בונים) צריך להדק. איך מהדקים? בשני אופנים: הראשון: הוספת מים בכמות מסויימת. השני: באמצעות כבישה. וצריך את שניהם ביחד. למה? 


אפשר להבין את זה אם ניזכר בגיל שבו שיחקנו בחול, בחוף הים: אם ניקח חול ים יבש, ננסה להדק אותו נראה שאי אפשר כי הוא גרגירי ונשפך. אם ניקח מעט מים ונרטיב את החול, נראה שהוא מתהדק הרבה יותר טוב. מצד שני, אם נשפוך לחול יותר מידי מים, החול יהיה נוזלי ויישפך. כלומר, יש כמות מים מסוימת ומדוייקת שאם נוסיף אותה נוכל להדק את החול למקסימום. רמה זו מכונה "צפיפות מקסימלית" (עד 100%).

 
אם העפר המושב הודק לרמה של 100% הוא לא יוכל להתהדק יותר ולכן גם לא יוכל לשקוע. (לא תמיד ניתן להדק את כל קרקע (למשל: קרקע חרסיתית) לרמת צפיפות של 100%). 


אם לא מרטיבים את המילוי ומהדקים אותו בשכבות של 20 ס"מ, באמצעות מכבש לרמה המקסימלית, הוא יתהדק במשך הזמן באמצעות המשקל העצמי, העומס עליו והודות למי הגשמים וישקע. 


אם המדרגות שלנו "יושבות" על הקרקע הזו, כעבור כמה שנים נראה שהמדרגות שקעו בכמה סנטימטרים. לפעמים זה יכול להיות 3-4 ס"מ ולפעמים הרבה יותר, תלוי בעומק החפירה וכמה הידקו את שכבות הקרקע של המילוי החוזר. למשל: אם מדובר במילוי סביב מרתף, יתכן שתגלו אחרי כמה שנים, שסביב המרתף, פני הקרקע שקעו אפילו בחצי מטר. 


הבעייה יכולה להופיע גם במקומות אחרים סביב הבית: שקיעת שבילים בפיתוח, שקיעת אספלט סביב שוחות ביוב וכד'. 


זה יכול לקרות גם במילוי עפר לגינה שלכם. בהתחלה נראה לכם שמילאתם מספיק אדמה גננית, ולבסוף מתברר שהקרקע התהדקה מאליה, במיוחד לאחר הגשמים ושחסרים לכם כמה קוב אדמה. 


ת"י 1865 חלק 3 – "שיטות בדיקה בתחום הסלילה: בדיקות של קרקע ואגרגטים" שמתייחס להידוק הקרקע, מנחה איך לבצע בדיקות מעבדה לקרקע ביחס לכמות המים. לכל סוג קרקע יש את כמות מים האופטימלית שלה ורמת ההידוק המקסימלית האפשרית. אלא מאי? בדיקות אלו נעשות במסגרת של סלילת כבישים ודרכים. אתם, שבונים בית צמוד קרקע, לא רק שלא תבצעו בדיקות אלו, אלא הקבלן, ברוב המקרים אפילו אינו מביא מכבש להדק את הקרקע. 


אז מה עושים? איפה אתם כן יכולים להשפיע? איך למנוע מראש את השקיעה הצפוייה של מהלך מדרגות? 


תשובה: באמצעות תכנון מראש והתייחסות לנקודת ה"תפר" בין האדריכל לקונסטרוקטור. מה זה אומר? 


בהרבה תכניות קורה שהאדריכל מסמן את המדרגות המובילות אל הבית, אבל הקונסטרוקטור עוצר את תכנון בקצה מדרגה העליונה שהיא בעצם רצפת הבית. הקונסטרוקטור כלל את המדרגה העליונה ברצפת הבית כחלק מהקונסטרוקציה ואילו את יתר המדרגות הוא משאיר לביצוע במסגרת הפיתוח. כלומר המדרגות לא יהיו חלק מקונסטרוקציית הבית. למה? אין ממש סיבה רצינית. לפעמים זה כדי לחסוך בכלונס, אבל לפעמים גם לא בגלל זה. 


אז מה לעשות? 


פשוט מאוד: אתם צריכים לבקש מהקונסטרוקטור, שבתכניות הקונסטרוקציה המדרגות יהיו מחוברות לקונסטרוקציה של הבית! זה אומר שהם יהיו מחוברות כמקשה אחת לשלד המבנה. אולי יידרש כלונס נוסף או תמיכה נוספת (לא תמיד הכרחי) אבל המדרגות יהיו קבועות. אם תהיה שקיעה, היא תהיה בשביל עצמו בחלק התחתון של מהלך המדרגות ולא באמצעו. 


בהצלחה  


סוף מעשה בתכנון תחילה 

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת