רשימת מאמרים

יועץ קרקע וקידוחי ניסיון

צפיות: 3749

מהם קידוחי ניסיון? בשביל מה צריך אותם? באיזה שלב? ולמה זה חשוב?  


"וכן היתה תפלתו של כהן גדול ביום הכפורים בצאתו בשלום מן הקודש... ועל אנשי השרון הוא אומר יהי רצון מלפניך ה' אלקינוואלקי אבותינו שלא יעשו בתיהן קבריהן: שהגשמים סותרין בתיהם, ויש מפרשים שאין הקרקע של מקום שרון יפה ללבנים וצריך לחדש פעמיים בשנה. (תלמוד ירושלמי, מסכת יומא דף כז.) 


"ר' אליעזר אומר אף הבונה בית לבינים בשרון לא היה חוזר.."

 

רש"י: מקום הוא ששמו שרון ואין הקרקע יפה ללבנים ולא הוי דבר קיימא שפעמיים צריך לחדשה בשבע שנים:(בבלי סוטה מג.) 


מדברי חז"ל המובאים כאן, רואים שבשרון אין הקרקע יפה ללבנים בין בגלל שהגשמים הורסים את הלבנים (שלא התייבשו),ובין משום שהקרקע לא יפה ללבנים-רעידות אדמה(?) או שהקרקע תופחת (חרסיתית) וממוטטת הבתים(?) 


בכל מקרה, חז"ל ידעו כבר אז, שיציבות הבתים תלוייה בסוג הקרקע ויש מקומות בהם הקרקע "מאתגרת". 

 

האם זה קשור אלינו? 

 

מסתבר שכן. אם אנחנו רוצים שהבית שלנו יהיה יציב, צריך להתאים את שיטת הביסוס לסוג הקרקע. 

 

איך נדע על איזה סוג קרקע אנחנו בונים את הבית שלנו? ומה זה עוזר לנו אם נדע את זה? 

 

תשובה: באמצעות קידוחי ניסיון שמבוצעים בשטח הבית ובדיקות מעבדה, נוכל לזהות את סוג הקרקע שעליה אנחנו בונים, את התסבולת שלה ואת העומסים שניתן להפעיל עליה. 
כמו מדידה, גם קידוחי ניסיון הם חלק מהדרישות ההכרחיות בשלב תכנון הבנייה. 

 

איך מבצעים את קידוחי הניסיון? 

 

במסגרת קידוחי ניסיון מבצעיםלרוב שני קידוחים בקוטר של שני צול (5 ס"מ). בקצוות קו הבנייןבמגרש שלכם. בבית פרטי קידוחי הניסיון יהיו עד לעומק של כ-10 מ'. 


הקידוחים נעשים באמצעות מקדח חלול, שיאפשר את כניסת העפר או סלע הקדוח לתוכו. את גלילי החומר שנקדח מוציא הקודח ומניח בתיבה לפי סדר עומק הקידוח שמועברת ליועץ הקרקע. 

 

מיהו ומה תפקיד יועץ הקרקע? 


יועץ קרקע הוא בדרך כלל מהנדס אזרחי, לרוב בעל התמחות בתחום גיאוטכניקה, אבל לא רק.הוא מנתח את הפרמטרים השונים של הקרקע, כדי לקבוע מהם המאמצים שניתן להעמיס על הקרקע ובהתאם לכך קובע את שיטת הביסוס. 


מידות היסודות נקבעות על פי חישוב המאמצים שניתן להפעיל על הקרקע. 


הקרקע יכולה להיות חולית, חרסית שמנה, חול חרסיתי, סלע, סלע מבוקע, סלע רך וכו'. 


שיטת הביסוס יכולה להיות באמצעות כלונסאות קדוחים באתר, או יסודות בודדים וכד'. 

 

בדרך כלל, בקרקעות חוליות ומנקזות יבוצעו יסודות בודדים. בקרקעות חרסיתיות (כבדות) יבוצעו כלונסאות, וככל שהקרקע יכולה "לסבול" יותר עומס, כך אפשר להסתפק בשטח קטן יותר של כלונסאות או יסודות.
במקרה של יסודות בודדים, יקבע היועץ את העומס ניתן להעמיס על הקרקע לפי גודל השטח לעומס לחיצה. במקרה של כלונסאות, יקבע היועץ את הכוח לפי כוח החיכוך בין הקרקע לבין הכלונס ובמקרים מסויימים יתחשב היועץ בשני הפרמטרים. 


מי משתמש בנתונים שמספק יועץ הקרקע? 


הקונסטרוקטור ידרוש מכם, במוקדם או במאוחר, את דו"ח יועץ קרקע. בהתאם לדו"ח הוא יתכנן את סוג הביסוס ויקבע את גודל הכלונסאות, היסודות וכד'. 


מי מזמין את קידוחי הניסיון? 


על מנת לבצע את הקידוחים, עליכם לשכור שירותים של יועץ קרקע וקודח. לעיתים יועץ הקרקע מביא קודח שאיתו הוא עובד ומספק לכם את כל "החבילה". 


מתי להתקשר עם יועץ קרקע? 


הכי נכון להתקשר עם יועץ קרקע כבר בעת מדידת המגרש לצורך תחילת התכנון כי ברגע שתקבלו דו"ח יועץ קרקע, תוכלו לדעת מהן ההשלכות לגבי התכנון. הסבר: 


חתך הקרקע אינו הומוגני,לדוגמא: יתכן שבחתך הקרקע, החלק העליון בעומק של עד 2 מטר יהיה חול, אולם מתחת ל 2 מטר עליונים הקרקע תהיה חרסיתית. זה אומר שמים יחלחלו בקלות דרך שכבת החול, יתקלו בדרכם למטה בשכבת החרסיתית ויעמדו. אם תכננתם לבנות מרתף, המשמעות היא שסביבו יעמדו מים, ויש לכך השלכות על איכות ביצוע האיטום (ראו עוד מאמר: איפה לא כדאי לבנות מרתף). 
לחילופין תוכלו לדעת אם יש מי תהום גבוהים. 


במקרה אחר, (שאני מכיר אישית), בצד אחד של המגרש חתך הקרקע העיד על קרקע חולית. לעומת זאת, בקצה השני של המגרש, נתקלו הקודחים בסלע שלא ניתן היה לקדוח דרכו. המשמעות היא צורך בחציבה ועלויות גבוהות יותר שיש להביא בחשבון לצורך בניית מרתף. 


תוכלו גם לוודא, שהמקרה שלכם לא דומה למקרה בכרמל, שאדם רכש מגרש ורצה לבנות עליו מבלי לעשות קידוחי קרקע. כשהוא התחיל בבנייה, וקדח את הכלונס הראשון, הוא הבין שהמגרש שלו – "יושב" על מערה קארסטית גדולה... 


ובקיצור: הדו"ח יקל גם עליכם בתהליך קבלת החלטות אם לבקש מהאדריכל לתכנן מרתף או השלכות אחרות. 


האם יועץ הקרקע נותן לנו דו"ח? ומה עושים עם הדו"ח? 


יועץ הקרקע ישלח לכם "דו"ח יועץ קרקע" שיכלול פירוט של סוג הקרקע לפי שכבות, ובו המלצות לקונסטרוקטור והמלצות נוספות לתכנון ולביצוע. דו"ח זה יועבר על ידכם לקונסטרוקטור לצורך השלמת תכנון הביסוס של המבנה. 


בדרך כלל יועץ הקרקע מבקש להיות נוכחביום הקידוח הכלונסאות על מנת לראות "שאין הפתעות" ושאכן שכבות הקרקע שמתגלות בעת קידוחי הכלונסאות, משקפות את שכבות הקרקע היו בעת קידוחי הניסיון ואין שינוי מהותי בשכבות הקרקע בין איזור אחד במגרש למשנהו. 


אל תשכחו להזמין אותו לתחילת הקידוח. 

סוף מעשה בתכנון תחילה

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת