רשימת מאמרים

מה חשוב לכלול בחוזה עם הקבלן?

צפיות: 4138

הערה: אין במאמר זה אלא המלצה בלבד ובכל מקרה יש להיעזר ביועץ מקצועי.

סוף סוף סיימתם את התכנון של הבית (צמוד הקרקע) שלכם (או לפחות כך נראה לכם) שאתם עומדים לבנות ויש לכם היתר בנייה. עכשיו אתם צריכים לכתוב חוזה עם הקבלן.
אתם חושבים לעצמכם – מה עוד צריך להופיע בחוזה? יש משהו ששכחתי?
כתבתם כבר את החוזה ובו התנאים החוזיים, למשל: הסכום ואבני הדרך לתשלום לקבלן, את מועד סיום עבודה, לוחות הזמנים, דרישה לביטוח מהקבלן, דרישה שמנהל העבודה יהיה מוסמך ועוד ועוד.
אבל, האם מעבר לתנאים החוזיים, הכנסתם גם פירוט כלשהו המתייחס לאיכות העבודה של הקבלן? או שזה מסתכם בזה שאתם באים לקבלן ואומרים לו: "משה – אבל תעשה לי עבודה יפה! אה?.."
האם הכנסתם מסמך מקצועי כלשהו, שיבטיח לכם שלפחות "על הנייר" דרשתם מהקבלן לבצע את העבודה באיכות טובה? לפי תקנים? לפי סטנדרט מסויים? כך שלפחות בינכם לבין עצמכם תדעו ש"כתבתם את זה בחוזה", ובמקרה של מחלוקת על איכות העבודה – יש לכם על מה להישען (חוץ מעל אבינו שבשמים)?

ואתן לכם כמה דוגמאות:

אכלונסאות לביסוס: האם ביום שהקבלן קודח את הכלונסאות הוא צריך לצקת אותם? התשובה: כן. אין להשהות את היציקה ליום למחרת, ובפרט לא בעונה גשומה.

בריטוט הבטון בעת יציקה: בעת יציקת בטון - על הקבלן לעבוד עם מרטט. המרטט גורם לבטון להצטופף היטב, אחרת נשארים חללים וכיסי אוויר. אם העבודה נעשתה ללא מרטט – איכות היציקה תהיה ירודה מאוד ואין להשתמש בבטון. מה קורה במקרה שהמרטט שבידי הקבלן שובק חיים? האם "הלכה היציקה"? האם כדאי לדרוש מהקבלן להחזיק באתר מרטט נוסף למקרה חירום כדי למנוע מצב שכל היציקה תרד לטמיון? תשובה: בוודאי.

גריצוף: האם בעת הריצוף, הרצף חייב להניח את האריח על פני שכבת מלט המכסה את כל שטח פני האריח, או מספיק להניח את האריח על "פיתה" של מלט בלבד? תשובה: חייבים למלא במלט את כל השטח מתחת לאריח. אחרת,הוא עלול להישבר, במיוחד בקצוות, אפילו בגלל עומס קל מאוד.

דשיפולים (פנלים) בריצוף: האם תרצו לקטום את הפאות האנכיות של הפנלים, בפינות הקירות, בזווית של 45 מעלות כדי לקבל מראה יותר אסתטי?

הגגות ורעפים: האם בגגות רעפים יש לקבע חלק מהרעפים לקונסטרוקציית הגג בחוט קשירה מגולוון בעובי של 1 מ"מ כדי למנוע מהרעפים לזוז, לעוף ברוח או ליפול? תשובה: כן. לפעמים צריך אפילו לקבע את כולם.
מן הסתם, אם אתם לא מתחום הבנייה, רוב הנושאים האלו בכלל לא עלו בדעתכם.

אולם, כל הפרטים והדרישות לשאלות האלו והרבה יותר, מופיעים בפרקים השונים של ה"מפרט הכללי לעבודות בנייה" (להלן "המפרט הכללי") המכונה גם "הספר הכחול" (שם היסטורי בגלל צבע הכריכה של האוגדן). את המפרט הכללי, ניתן ורצוי לצרף כנספח לחוזה עם הקבלן (אין חובה לצרפו בפועל). [להורדה ללא תשלום באתר של משרד הביטחון www.online.mod.gov.il מידע לספק=>בינוי=>מפרטי בינוי].

מהו המפרט הכללי?

  • המפרט הכללי הינו מסמך בין משרדי ששותפים בכתיבתו משרדי הממשלה הבאים: ביטחון, שיכון, אוצר ותחבורה (חברת נתיבי ישראל ורכבת ישראל). המפרט הכללי משמש כסטנדרט בנייה של משרדי הממשלה אולם מאומץ על ידי גופים ציבוריים רבים, ורוב משק הבנייה הישראלי, לרבות קבלנים, משתמשים בו ומאמצים אותו.
  • המפרט הכללי הוא חלק מחוזה בין הקבלן לבין המפקח (בא כוחו של המזמין=הבונה).
  • המפרט הכללי הוא מסמך מקצועי המחולק לפרקים שונים של מלאכות הבנייה ונכתב על ידי טובי המומחים בארץ בתחומים השונים.
  • המִפרט הכללי מנחה את הקבלן איך לבצע את העבודה, מחייב שהחומרים, הבדיקות והביצוע יעמדו בדרישות תקנים רלוונטיים, ויש בו דרישות נוספות. מומלץ גם לכם, הבונים, לעיין וללמוד מהפרקים השונים של המפרט, שמכיל ידע מקצועי רב.
  • המפרט הכללי אינו פוטר את המתכנן מלתכנן ומלכתוב מפרט טכני, המיוחד לעבודה שלכם. המפרט הכללי מהווה כלי עזר למתכנן, כדי שלא יצטרך לכתוב את הכל מהתחלה.
  • על מנת להקל על המתכנן, בראש המפרט הכללי מופיעות הנחיות למתכנן (הדף הכחול) המפרטות חלק מהנקודות שאליהן צריך לשים לב ולהתייחס בנפרד.

הערות נוספות:

  • המפרט הכללי כפוף לחוזה בנייה של המדינה (מדף 3210) המְפרֵט דרישות נוספות בעניין הבנייה. לכם, הבונים, צריך להיות חוזה משלכם שיתייחס לנושאים המתאימים.
    • לדוגמא, סדרי עדיפויות בין מסמכים: חוזה מדף שציינתי לעיל, מגדיר סדרי עדיפויות בין מסמכים. במקרה של סתירה בין הדרישות שלכם לבין המפרט הכללי, צריך להגדיר שהדרישות שלכם יגברו על האמור במפרט הכללי.
  • המפרט הכללי אינו מפרט הכל. לכן עליכם או על המתכנן מטעמכם לבדוק שאתם מכוסים מכל ההיבטים ההנדסיים כדי להימנע מהפתעות.

ולבסוף, עליכם הבונים לזכור שהמפרטים והתקנים אינם מהווים תחליף לתכנון נאות, עד לפרטי הפרטים. רצוי שיהיה לכם תכנון מלא, עם כל הפרטים הדרושים ולא להטיל על הקבלן לתכנן. הקבלן אמור לבצע את העבודה לפי התכניות והמפרט הטכני שנמסרו לידיו, בעת מעמד החתימה על החוזה. כל זה - מצד אחד.
מצד שני, יש לפקח על הקבלן על מנת לוודא שהתכניות והמפרטים מיושמים בבנייה בפועל.

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

בהצלחה.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת